Crna lista kancerogenih namirnica
Od davnina je poznato kako hrana koju jedemo ima ogroman efekat na organizam. Dokazano je kako ljudima najviše odgovaraju namirnice iz njihovog podneblja, koje su se kroz vijekove prenošenja gena upisale u naš DNK kod kao zdrave, potrebne i poželje po svom sastavu i nutrijentima, a još su drevni narodi znali kako hrana ima potencijal liječenja, ali može biti i faktor za razvoj bolesti. Neke su namirnice znatno štetnije od drugih, a ove namirnice su Svjetska zdravstvena organizacija i Cancer Research UK povezale sa nastankom raka:
1. Prerađeno meso
Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO), postoje uvjerljivi dokazi da prerađeno meso izaziva rak. Klasifikovan kao kancerogen grupe 1, posebno je povezan s rakom debelog crijeva i želuca. Primjeri prerađenog mesa koje ima kancerogena svojstva uključuju: hrenovke, šunku, kobasice, juneće meso, konzervirano meso. Alternative mogu biti bijela riba, bijelo meso kao što je piletina ili puretina, ili veganske zamjene za meso.
2. Crveno meso
Crveno meso je klasifikovano kao grupa 2a, što znači da je „vjerovatno kancerogeno za ljude“. Najjača veza između konzumiranja crvenog mesa i raka je kolorektalni rak, međutim, postoje i dokazi o povezanosti i s rakom pankreasa i prostate. Preporuke su da ne jedete više od 65-100 g kuhanog crvenog mesa sedmično. Alternative su grah, mahunarke, bijelo meso ili riba.
Neka istraživanja sugerišu da prženo ili pohano meso može povećati rizik od raka. Supstance koje se nazivaju heterociklični amini formiraju se u hrani koja se kuha na visokim temperaturama. U studijama na životinjama dokazano je da heterociklični amini izazivaju rak. Međutim, dokazi u studijama na ljudima nisu jasni.
3. Alkohol
Mnogi od nas uživaju u povremenom piću, neki više od drugih. Međutim, savjet ljekara je da smanjite unos alkohola na što je moguće manje. Alkohol je klasifikovan kao kancerogen grupe 1, što znači da postoji dovoljno dokaza o kancerogenosti kod ljudi. Oblici raka koji su posebno povezani s konzumiranjem alkohola su rak usta, grla, jednjaka, dojke, jetre, želuca i crijeva.
Konzumiranje jedne čaše vina uz večeru nema toliko negativnog efekta kao pretjerano konzumiranje nekoliko vrsta alkohola u jednom danu. U stvari, jedna studija sugeriše da umjerena konzumacija crnog vina može biti povezana s nižim ukupnim mortalitetom i smanjenim rizikom od koronarne bolesti srca i moždanog udara.
4. Slatka pića ili gazirana pića
Gojaznost je glavni faktor rizika za nekoliko vrsta raka, i zato je važno održavati zdravu težinu. Ovo se može postići uravnoteženom prehranom koja uključuje sve grupe namirnica. Ako se redovno konzumiraju, slatka pića mogu dovesti do debljanja, a u prevelikim količinama i do pretilosti.
5. Brza hrana
Veća tjelesna masnoća je uzrok mnogih vrsta raka. Svjetski fond za istraživanje raka preporučuje ograničavanje brze hrane i druge prerađene hrane koja sadrži visoku količinu masti, škroba ili šećera, jer to pomaže u kontroli unosa kalorija i održavanju zdrave težine. Alternativa su domaći sendviči sa hljebom od cijelog zrna ili recimo salate.
6. Hidrogenizovana ulja
Tečna ulja procesom hidrogenizacije postaju čvrste masti koje se u namirnicama dalje pojavljuju kao trans masti. Nalaze se u margarinu, krekerima, pahuljicama, slatkišima, kolačićima, čipsu. Kao i u umacima za salatu, prženoj hrani i drugima. Američka agencija za hranu i lijekove u potpunosti je zabranila ulja koja su djelimično hidrogenizovana, a koja su glavni distributor trans masti u namirnicama. Kada su ulja u pitanja radije koristite maslinovo ili kokosovo.
7. Kokice iz mikrovalne
Naučnici već nekoliko godina upozoravaju da kokice koje se pripremaju u mikrovalnoj sadrže hemikalije koje mogu izazvati rak i probleme s plućima. Naime, kompanije koje prodaju kokice za pripremu u mikrovalnoj, vrećice u kojima se prodaju presvlače perfluorooktanoičnom kiselinom (PFOA), koja može izazvati rak. Dobra alternativa je da kupite kukuruz, začinite ga i sami ispečete kokice u šerpi.
Foto: Freepik