MAGAZA

Detoksikacija: Za zdrav (re)start tijela

Tretman detoksikacije je neophodan kako biste se oslobodili toksina koji se u vašem tijelu talože. Ona će vam pročistiti tijelo i kožu, ojačati imunitet i spriječite oboljenja te pomoći da smršate.

Teška hrana, manje aktivnosti te brojne proslave i bogate trpeze uzrok su viška kilograma koji se nakupe. Osim sarmica na stomaku vaše tijelo nataloži i toksine koji direktno utiču na vaše fizičko i mentalno zdravlje i ljepotu. Iako se tijelo samo rješava toksina, dosta toga ostane. Upravo zato je povremeno neophodna detoksikacija odnosno proces čišćenja organizma od toksina.

Kakve muke uzrokuju toksini?

Koliko god se trudili živjeti zdravo, usljed stresa i zagađene okoline dolazi do neizbježnog nakupljanja toksina u tijelu. Simptomi viška toksina u organizmu mogu biti glavobolja, problemi s kožom poput akni, masne kože, ispucanih kapilara i osipa. Tu su takođe, zadah i neugodan miris tijela, Candida, mlitavost, slabo pamćenje, nadutost trbuha i gasovi, loša probava, debljanje ili prekomjerno mršavljenje, zatvor, prerano starenje te druge razne bolesti. Višak toksina osjetimo i kao težak PMS, manjak elana i hroničan umor ili u vidu učestalih naglih promjene raspoloženja. Te promjene mogu uključivati pojačan osjećaj straha, nervoze, ljutnje i ljubomore. Ono što ne vidimo i ne osjećamo direktno može čak biti i ozbiljnije. Naime, kako jetra i bubrezi prerađuju hranjive, ali i toksične tvari, vremenom može doći do oštećenja tih esencijalnih organa. Upravo zato bubrezima, jetri i crijevima, treba oporavak.

Šta nagomilava toksine?

Ukoliko želite da smanjite nagomilavanje toksina, poželjno bi bilo da izbjegavate cigarete i alkohol, ali i kafu koja je također nepoželjna tokom detoksikacijskog procesa. Nedostatak kofeina pokušajte nadomjestiti sa zelenim čajem koji se posebno preporučuje i to u većim količinama tokom ovog procesa. Smanjite unos i soli, bibera, te drugih jakih začina. Izbjegavajte i čokoladu, bijeli šećer, margarin, procesiranu hranu, sokove i to posebno gazirane, te uopšte masnu i prženu hranu. U periodu detoksikacije potrebno je izbjegavati i pšenične proizvode, mlijeko i mliječne proizvode.

Tajna uspješne detoksikacije

Preambiciozno bi bilo za očekivati da ćete detoksikacijom štetne materije u tijelu svesti na nulu. No, barem ćete pokrenuti proces čišćenja organizma, a da bi detoksikacija uspjela treba poštovati određena pravila. Za početak detoksikacijskog režima preporučuje se postepeno mijenjanje navika. Potom se pobrinite da unosite dovoljne količine voća, povrća i tečnosti. Donji minimum je 600 grama voća dnevno, osam čaša vode i 300 grama povrća. Opskrbite se jabukama i grožđem, a među povrćem odaberite brokulu, artičoku, kupus, prokulice, mrkvu, karfiol, ciklu, tikvice, špinat i kelj. Namirnice koje je potrebno unositi u organizam u umjerenim količinama su smeđa riža, kukuruz, proso, zob, leća, grah i slanutak, riba, sjemenke, a ulje konzumirati samo ekstra djevičansko i bučino. Ako vam od mesa riba nije dovoljna onda se skromno počastite teletinom bez masnoće, i to kuhanom.

Kada je u pitanju “detox” režim prehrane nutricionisti posebno preporučuju: tikvice jer ubrzavaju metabolizam, mrkvu, nar i ciklu jer pospješuju rad jetre i metabolizam, potom celer koji ubrzava varenje i đumbir koji podstiče rad žuči. Tokom detoksikacijskog režima koji traje desetak dana poželjan je pokoji odlazak u saunu u kojoj se povećanom cirkulacijom i znojenjem organizam rješava štetnih tvari.

Za one koji nisu u mogućnosti odlaziti u saune idealna je vruća kupka. Posebno blagotvorno djelovanje ima topla kupka sa dodatkom pola kilograma morske soli. Poznato je da topla voda podstiče funkciju jetre, bubrega i kože, koji su zaduženi za filtriranje i otklanjanje nakupljenih toksina u organizmu. Tokom kupke podiže se temperatura tijela, a rezultat je čišćenje limfe i krvotoka od štetnih supstanci. Mnogima najteži, ali i jedan od najučinkovitijih koraka za vraćanje u formu je i tjelesna aktivnost. Vježbanjem se oslobađaju hormoni endrofin i serotonin ključni za buđenje tijela i osjećaj sreće.

Foto: Pixabay

Možda ti se također sviđa

MAGAZA

Zašto su virusi aktivniji zimi?

Specijalisti su zabrinuti zbog potencijalnog porasta slučajeva gripe i koronavirusa ove nadolazeće zime i njihova zabrinutost ne iznenađuje. Iako virusi
MAGAZA

Pet kuhinjskih aparata koji troše najviše struje

Novac nam je na umu i u najboljim vremenima, ali mnogi od nas će još više razmišljati o upravljanju svojim