Kako poboljšati imunitet i pobijediti sezonske bolesti
Sezona sezonskih bolesti već odavno kuca na vrata, pa je krajnje vrijeme da poradite na imunitetu. Stručnjaci savjetuju da određene namirnice, poput brokule, borovnica, šipka ili kiselog kupusa, mogu na najbolji način ojačati imunitet.
Evo koje biste namirnice trebali što više konzumirati tokom narednih mjeseci kako biste prehranom ojačali imuni sistem i uspješno odnijeli pobjedu u bitki protiv bolesti poput prehlade i gripe.
Špinat
Špinat je bogat zelenim listovima koji sadrže obilje antioksidanata i hranjivih tvari poput vitamina C i E, te betakarotena, koji pomažu jačanju imunog sistema u borbi protiv infekcija. Takođe, sadrži i kalijum, koji prirodno podržava imunitet. Osim toga, špinat je dobar izvor folata, željeza, luteina, omega-3 masnih kiselina i drugih fitonutrijenata, koji dodatno jačaju tijelo u borbi protiv bolesti. Zbog visokog sadržaja klorofila, doprinosi zdravlju vida, dok vitamin K pomaže održavanju zdravih kostiju. Takođe, željezo u špinatu igra ključnu ulogu u transportu kisika kroz krv i proizvodnji energije, čime pomaže i sintezi DNK, što sve doprinosi podizanju opšte energije.
Borovnice
Ovo ukusno bobičasto voće idealno je za jačanje imunog sistema. Borovnice su bogate flavonoidima, snažnim antioksidantima koji pomažu u zaštiti ćelija od oštećenja, a u kombinaciji s crijevnim mikroorganizmima, štite tkiva od oštećenja uzrokovanog gripom. Osim toga, borovnice sadrže vitamine C i A, vlakna i magnezijum, koji su korisni u prevenciji prehlada. Takođe, doprinosi prevenciji srčanih bolesti, snižava krvni pritisak i poboljšava funkciju mozga, kao i pamćenje.
Đumbir
Aromatični korijen đumbira poznat je po svojim protivupalnim svojstvima, koja mogu poboljšati vaše šanse u borbi protiv virusa. Gingerol, aktivna tvar u đumbiru, pomaže u smanjenju upala podizanjem nivoa kalcijuma u ćelijama, što može olakšati simptome poput bolova i nelagodnosti prilikom prehlade, upale pluća, te smanjiti mučninu koja često prati gripu. Svježi đumbir takođe pomaže u sprečavanju vezivanja respiratornih virusa za ćelije disajnih puteva, a njegov korijen može smanjiti proizvodnju sluzi i olakšati začepljenje dišnih puteva. Osim toga, đumbir ima potencijal smanjiti rizik od raka, podržava zdravlje srca i krvnih žila te poboljšava probavu.
Kurkuma
Kurkuma, bilo da je koristite kao začin ili dodatak prehrani, nudi mnoge zdravstvene prednosti. Kao snažan antioksidans, njen glavni spoj, kurkumin, prodire u ćelijske membrane i pojačava njihovu sposobnost odbrane od infekcija. Istraživanja pokazuju da kurkumin može aktivirati različite vrste imunoloških ćelija, uključujući T-ćelije, B-ćelije, makrofage, neutrofile i dendritičke ćelije, te pojačati tjelesnu reakciju antitijela. Osim što poboljšava imuni odgovor, kurkuma ima i protivupalna svojstva koja pomažu ublažiti simptome artritisa, alergija, astme, ateroskleroze, srčanih bolesti, Alzheimerove bolesti, dijabetesa i raka. Takođe, podstiče rast korisnih bakterija u crijevima, što doprinosi boljoj probavi, dok istovremeno smanjuje broj štetnih bakterija koje uzrokuju bolesti. Kurkumin takođe pomaže u smanjenju oštećenja mišića izazvanih fizičkom aktivnošću.
Batat
Batat, škrobno gomoljasto povrće, bogat je vitaminima i antioksidansima koji podržavaju imunitet. Vitamin A, poznat po svojoj ulozi u borbi protiv virusa, jedan je od ključnih nutrijenata za jačanje imunog sistema, a istraživanja su pokazala da pomaže u održavanju T-ćelija, vrste bijelih krvnih ćelija koje su esencijalne u odbrani od bolesti. Batat je dobar izvor betakarotena, koji se u tijelu pretvara u vitamin A i ima povoljan efekat na zdravlje očiju. Takođe, sadrži značajnu količinu vitamina C, koji smanjuje rizik od prehlade i pomaže organizmu u borbi protiv virusa u slučaju bolesti. Osim toga, redovna konzumacija batata podržava funkciju mozga i poboljšava zdravlje crijeva.
Paprika
Vitamin C je poznat kao izvrstan saveznik u jačanju imunog sistema, a brojna istraživanja pokazuju da redovna konzumacija ovog vitamina može povećati nivo antioksidanata u krvi, čime se štite ćelije od štetnih molekula. Iako mnogi za vitamin C obično biraju citrusno voće, paprika je zapravo daleko bolji izvor ovog važnog nutrijenta. Pored vitamina C, paprika je bogata vitaminom B6, koji pomaže u proizvodnji crvenih krvnih zrnaca, vitaminom K1 koji doprinosi zdravlju kostiju, te vitaminom E, koji je ključan za zdravlje živaca i mišića. Takođe, paprika je dobar izvor betakarotena, koji jača imunološki sistem i podržava zdravlje očiju i kože.
Kivi
Samo jedan kivi dnevno pomogao je ispitanicima sa niskim nivoom vitamina C da za šest sedmica dostignu preporučeni nivo. Osim vitamina C, kivi sadrži i vitamin E, a bogat je mineralima i biljnim jedinjenjima sa antiinflamatornim i antioksidativnim dejstvom. Istraživanja pokazuju da ishrana bogata karotenoidima može doprinijeti zaštiti od srčanih bolesti i raka. Ova ukusna voćka sadrži lutein, zeaksantin i betakaroten, kao i netopiva i topiva vlakna, koja su korisna za zdravlje probave i regulisanje nivoa šećera u krvi.
Bijeli luk
Kada zgnječimo ili žvačemo svježi bijeli luk, enzim aliinaza pretvara spoj aliin u alicin. Ovaj moćni spoj pomaže u jačanju imunog odgovora, naročito kada se susreće s virusima poput onih koji uzrokuju prehladu ili gripu, poboljšavajući aktivnost bijelih krvnih ćelija. Osim što pomaže u prevenciji oboljenja, bijeli luk može skratiti trajanje prehlade. Njegovo protivupalno djelovanje takođe može biti korisno u snižavanju holesterola i krvnog pritiska. Iako ga možete dodati u razne recepte, ako niste ljubitelj njegovog okusa, ekstrakt bijelog luka dostupan je i kao dodatak prehrani.
Brokula
Jedna šoljica brokule sadrži jednaku količinu vitamina C kao i šoljica narandže, iako mnogima zbog svog okusa brokula nije prvi izbor. Ipak, ovo zeleno povrće izvrstan je izvor vitamina A i E, te se smatra jednim od najzdravijih povrća. Bogata je betakarotenom, kalijem, magnezijem, cinkom, željezom i različitim vitaminima B, koji zajedno podržavaju imuni sistem i održavaju ga u vrhunskoj formi. Takođe, brokula sadrži sulforafan, spoj koji aktivira grupu antioksidativnih gena i enzima u imunološkim ćelijama, pomažući im u borbi protiv slobodnih radikala, koji mogu uzrokovati oštećenja ćelija i dovesti do bolesti. Osim toga, brokula podstiče proizvodnju drugih antioksidanata u tijelu, čime dodatno štiti zdravlje.
Šipak
Šipak ili nar prava je riznica vitamina, a zbog snažnih antioksidativnih i protivupalnih svojstava preporučuje se u hladnijim danima. Riječ je o izuzetno bogatom izvoru hranjivih tvari, vitamina B i C, antioksidanata i vlakana. Ranija su istraživanja su otkrila da šipkov sok ima veće protivupalno djelovanje na organizam od crnog vina ili zelenog čaja. Takođe, dijetalna vlakna jedan su od najmoćnijih nutrijenata koji se nalaze u ovom sočnom voću. Svaka šoljica sadrži ih sedam grama, što znatno zadovoljava dnevne potrebe za vlaknima prosječne odrasle osobe
Kiseli kupus
Kiseli kupus je bogat vitaminima C i K, kao i kalijumom i kalcijumom. Osim što povoljno utiče na imunitet i probavu, često se smatra povrćem koje pomaže u smanjenju stresa. Takođe sadrži korisne bakterije koje se preporučuju osobama sa probavnim problemima – mliječne bakterije iz kiselog kupusa održavaju zdravlje crijevne flore, a samim tim i imuniteta cijelog organizma.
Foto: Unsplash