Ko su dobitnici Oscara 2023: Veliki povratak „otpisanog“ glumca
U Los Angelesu je u nedjelju, 12. marta održana 95. dodjela Oscara, prestižne filmske nagrade koju dodjeljuje američka Akademija filmskih umjetnosti i nauka.
Dobitnici večeri
Rekorder po broju nominacija ove godine je film Everything Everywhere All At Once. Nominovan je u 11 kategorija, a odnio je Oscara u 7 kategorija. Uz nagradu za najbolji film, slavio je u kategoriji najbolje montaže te kategorijama najboljeg scenarija i najbolje režije, koja su pripale Danielu Kwanu i Danielu Scheinertu. Ovaj film zapažen uspjeh postigao je i u glumačkim kategorijama. Michelle Yeoh nagrađena je za najbolju glavnu glumicu, i tako postala prva Azijatkinja kojoj je to pošlo za rukom. Ke Huy Quan i Jamie Lee Curtis pobijedili su u kategorijama za najboljeg sporednog glumca i glumicu. Posljednji puta tri glumca za isti su film bila nagrađena još 1977. godine kada je to pošlo za rukom drami Network.
U kategoriji najboljeg glumca pobjedu je odnio gotovo „zaboravljeni i otpisani“ glumac, Brendan Fraser, za ulogu u drami The Whale. Brendan u ovom filmu glumi Charlieja, profesora engleskog jezika koji ima oko 270 kilograma, bori se s gojaznošću i pokušava se zbližiti sa svojom 17-godišnjom kćeri. „Zahvalan sam Darrenu što mi je omogućio kreativan život i dovukao me na dobar brod ‘The Whale’. Napisao ga je Samuel D. Hunter koji je naš svjetionik. Gospodo, ogolili ste svoja srca veličine kita kako bismo mogli proviriti u vaše duše kao nitko drugi i čast mi je biti imenovan uz vas u ovoj kategoriji“, dio je njegovog govora u kojem je koristio dosta morskih metafora.
Nagrade u kategorijama za najbolji međunarodni film, najbolju fotografiju, najbolju scenografiju i najbolju izvornu muziku osvojila je ratna drama All Quiet on the Western Front.
Nagradom za najbolji adaptirani scenarij nagrađen je film Women Talking.
U kategoriji najboljih vizualnih efekta nagradu je odnio Avatar: The Way of Water, dok je u kategoriji najboljega zvuka slavio Top Gun: Maverick, a u kategoriji najbolje pjesme Naatu Naatu iz indijskog filma RRR.
Za najbolju kostimografiju nagrađen je film Black Panther: Wakanda Forever, dok je nagrada za najbolju šminku i frizuru pripala filmu The Whale.
Kao najbolji dugometražni animirani film proglašen je Guillermo del Toro’s Pinocchio, dok je u kategoriji najboljeg dugometražnog dokumentarnog filma slavio politički dokumentarac Navalny.
Gubitnici večeri
Za najvećeg gubitnika ovogodišnje dodjele Oscara smatra se film The Banshees of Inisherin koji je imao čak devet nominacija ali nije osvojio nijednog Oscara. Ništa bolje nije prošao ni film Elvis, koji od osam nominacija nije ostvario ni jednu pobjedu. Među osam nominacija bile su i one za najboljeg glumca, najbolju kostimografiju, scenografiju, ali i najbolji film. Nagrade su izmakle i filmu The Fabelmans Stevena Spielberga koji je imao sedam nominacija ove godine.
Crveni tepih zamijenio tepih boje šampanjca
Ove godine prvi put zvijezde nisu prošetale slavnim crvenim tepihom, već tepihom boje šampanjca. Odluku o promjeni boje donijeli su kreativni konsultanti Lisa Love, dugogodišnja saradnica Voguea, i Raul Avila, kreativni direktor glamurozne Met Gale u New Yorku.
Crveni tepih Oscara datira iz 1961. godine, kada je 33. dodjela održana u Santa Monica Civic Auditoriumu, ali šira javnost crveni tepih u punom sjaju na televiziji nije vidjela sve do 1966. godine, kada je dodjela Oscara prvi put emitovana u boji.
Foto: Freepik