Probiotici: Bakterije koje čuda čine
Na spomen bakterija svima se javljaju negativne konotacije. Ipak, određeni mikroorganizmi, u pravim dozama, zapravo mogu pomoći našem zdravlju.
Godinama doktori savjetuju upotrebu probiotika za bolji rad crijeva, a zahvaljujući novim istraživanjima, čini se kako je njihova uloga znatno važnija od pozitivnog uticaja na probavu i crijevnu floru.
U nedavnom istraživanju objavljenom u časopisu Scientific Reports, istraživači su otkrili da probiotici pomažu da smanjite anksioznost. Takođe, više istraživanja je potvrdilo da probiotici utiču na jačanje imunološkog sistema, i to da aktivni ljudi koji uzimaju probiotike imaju i do 40 posto manje prehlada i gastrointestinalnih infekcija.
Ove dobre bakterije, tvrde naučnici, pružaju i prevenciju od alergijskih i upalnih procesa, ali i smanjuju nivo “lošeg holesterola” i to za više od 10 posto. I za kraj, treba napomenuti da je već par studija potvrdilo da su probiotici odličan saveznik u borbi protiv bolesti desni i to gingivitisa i plaka kao i razvoja bakterija koje su uzrok karijesa.
Zato u prehranu uključite ove dobre bakterije, ali umjesto kapsula, odaberite namirnice bogate probioticima, poput jogurta i kefira, sireva cheddara i gaude, fermentiranog povrća, kiselog kupusa, sojinog umaka itd. U odnosu na tablete i praškove ova hrana puna je i enzima koji čiste toksine iz tijela.
Foto: Pixabay