Zašto je važna REM faza spavanja?
REM (Rapid Eye Movement) spavanje je jedna od četiri faze sna, koje su sve povezane sa specifičnim moždanim talasima i neuronskom aktivnošću. REM spavanje se javlja nakon prvih tri faze, koje se nazivaju ne-REM spavanjem. Ova faza REM spavanja se obično prvi put javlja otprilike 90 do 120 minuta nakon što zaspite.
Prvi period REM spavanja može trajati svega desetak minuta, ali kako noć odmiče, ova faza postaje sve duža. Na kraju ciklusa spavanja, REM faza može trajati i do sat vremena. Tokom REM spavanja, aktivnost moždanih talasa, otkucaji srca i krvni pritisak su slični onima kada ste budni. Takođe, disanje postaje ubrzano, a oči se brzo kreću ispod kapaka.
REM spavanje se smatra važnim za san, jer je povezano sa mentalnim obnavljanjem, emocionalnom regulacijom i kognitivnim procesima. Takođe se povezuje sa sanjanjem i obradom emocionalnih i mentalnih informacija. Nedostatak REM spavanja može dovesti do problema sa koncentracijom, raspoloženjem i kognitivnim funkcijama, pa je važno osigurati dovoljno vremena za ovu fazu sna kako biste održali dobro zdravlje i blagostanje.
REM faza spavanja posebno je važna za emocionalnu regulaciju i konsolidaciju pamćenja. Nedostatak REM sna može dovesti do emocionalne disregulacije tokom dana, kao i do problema sa pamćenjem.
Većina živopisnih snova sa složenim pričama dešava se tokom REM faze spavanja. Koliko REM sna je potrebno varira u zavisnosti od životne dobi. Bebe provode do 50% svog vremena spavanja u REM fazi, što je neophodno za rast mozga i optimalno funkcionisanje.
Sa ulaskom u adolescenciju, idealna količina REM sna počinje da se smanjuje i stabilizuje. Opšte preporuke za zdrave odrasle osobe su da provedu 20 do 25% svog vremena spavajući u REM fazi. Ako spavate preporučenih sedam do devet sati, to bi iznosilo otprilike 90 do 135 minuta REM sna tokom cele noći.
Izvor: Novosti Magazin, Foto: Stock