Interstelarni koncert: „Na lijepom plavom Dunavu“ putuje u svemir

Povodom 200. rođendana Johanna Straussa mlađeg, Bečka turistička organizacija i Evropska svemirska agencija (ESA) organizuju jedinstveni „interstelarni koncert“. U sklopu proslave, čuveni valcer „Na lijepom plavom Dunavu“ biće „poslat u svemir“.
Koncert Bečkog simfonijskog orkestra održaće se 31. maja u Muzeju primijenjenih umjetnosti u Beču, pod dirigentskom palicom Petra Popelke. Na programu su odabrana djela, uključujući i slavni valcer, koji će u realnom vremenu biti prenesen na Deep Space Antenu DSA 2 ESA u Cebrerosu (Španija). Odatle će putovati svemirom kao elektromagnetni talas brzinom svjetlosti (299.792 km/s).
Za samo 1,34 sekunde signal će stići do orbite Mjeseca, za četiri minuta i 20 sekundi do Marsa, za 37 minuta do Jupitera, a za 17 sati će napustiti Sunčev sistem, probijajući se dublje u međuzvjezdani prostor. Nakon 23 sata, prestići će NASA-inu sondu Voyager 1, koja od 1977. godine nosi zemaljska remek-djela potencijalnim vanzemaljskim civilizacijama.
Misija „Waltz into Space“ ima za cilj da ispravi propust nastao prije gotovo pola vijeka, kada su sonde Voyager 1 i 2 u svemir ponijele 27 muzičkih kompozicija, ali među njima nije bilo Straussovog valcera „Na lijepom plavom Dunavu“.
Do lansiranja 31. maja, Bečka turistička organizacija poziva ljude širom svijeta da se besplatno povežu sa jednom od 13.743 note valcera („SpaceNotes“) i simbolično prate njegovo putovanje. Imena svih učesnika biće poslata zajedno sa muzikom u svemir, a oni koji podrže misiju dobiće sertifikat o pokroviteljstvu i postati „SpaceNote ambasadori“.
Ovaj jedinstveni događaj moći će da se prati uživo putem interneta, omogućavajući ljubiteljima muzike i svemira širom svijeta da budu dio istorijskog trenutka.
Foto: Freepik