Nedostižno primirje Izraela i Hamasa: teška situacija u Gazi
U Gazi se humanitarna kriza pogoršava dok se više od milion raseljenih Palestinaca suočava s teškim uslovima, posebno na sjeveru pojasa. Međunarodne agencije vrše pritisak na Izrael i Hamas za dogovor o prekidu vatre i oslobađanju talaca, ali sukobi ne jenjavaju.
Izraelske odbrambene snage (IDF) nastavile su ofanzivu, gađajući stotine ciljeva širom Pojasa Gaze, dok su humanitarne organizacije upozorile na ozbiljnu nestašicu hrane, vode i medicinskih zaliha. Ove organizacije upozoravaju i na improvizovani smještaj koji je često poplavljen, nedovoljnu pomoć dijelom zbog izraelske blokade a dijelom zbog pljački, a stanje je posebno pogoršano tokom hladnog i kišovitog vremena.
Ujedinjene nacije navode da više od 45.800 Palestinaca stradalo od početka sukoba 7. oktobra 2023. godine. Na sjeveru Gaze, gdje je ostalo oko 10.000 do 15.000 ljudi, područje je gotovo uništeno, dok Palestinci naglašavaju da u Gazi nema sigurnog mjesta. Izvještaji govore o velikim razaranjima i blokadama koje dodatno otežavaju humanitarnu pomoć.
Sjeverna Gaza sada je podijeljena kontrolnim koridorom Netzarim, a jednom kada civili pređu na jug, povratak nije moguć. Stanovnici i dalje preživljavaju u teškim uslovima, suočeni s neizvjesnošću i borbom za osnovne životne potrebe.
Prema podacima UN, oko 90 posto od 2,1 miliona stanovnika Gaze je raseljeno. Mnogi od njih više puta. A jedna od mnogih neizvjesnosti je da li će im Izrael dozvoliti da se vrate kući.
Foto: Freepik