NEWS

Obara rekorde: Kafa najskuplja od 1977. godine

Cijena kafe na svjetskom tržištu dosegla je najviši nivo u posljednjih gotovo pet decenija. Glavni uzroci su nepovoljni vremenski uslovi, klimatske promjene i trgovinske politike poput carina koje je najavio Donald Trump.

Sorta arabika, najčešće uzgajana vrsta kafe, na njujorškoj berzi trenutno se prodaje za rekordnih 320,10 američkih centi po funti (450 grama), što je najviša cijena od 1977. godine, prenosi DW.

Nepovoljni vremenski uslovi i klimatske promjene

Jedan od ključnih razloga za skok cijena su ekstremne suše u Brazilu, najvećem svjetskom proizvođaču kafe. Brazil, koji dominira tržištem arabike, suočava se s padom prinosa i nesigurnošću u vezi s budućim berbama, što dodatno podiže cijene na berzama.

Klimatske promjene, koje donose češće i intenzivnije vremenske nepogode, sve više ugrožavaju proizvodnju kafe. Arabika je posebno osjetljiva na promjene temperature i sušu, što tržište čini dodatno nestabilnim.

Geopolitičke tenzije i trgovinske barijere

Pored klimatskih izazova, na rast cijena utiču i geopolitičke napetosti. Najava Donalda Trumpa o visokim carinama na uvoz iz Meksika, Kanade i Kine dodatno je opteretila proizvođače. Meksiko, jedan od glavnih izvoznika arabike u SAD, suočava se s mogućim dodatnim troškovima, što bi moglo poskupjeti kafu na američkom tržištu.

Poremećaji u lancima opskrbe, uključujući rast transportnih troškova, dodatno povećavaju cijene na globalnom nivou.

Rast potrošnje i ograničena ponuda

Uprkos visokim cijenama, potrošnja kafe nastavlja rasti. Slični problemi pogađaju i sortu robusta, koja se koristi za instant kafu i espreso-mješavine. Cijena robuste na londonskoj berzi trenutno iznosi 5.200 dolara po toni, dok je u septembru dosegnula rekordnih 5.829 dolara.

Proizvođači nerado prodaju zalihe, očekujući daljnje poremećaje i rast cijena. Analitičari navode da nesigurnost oko budućih prinosa dodatno utiče na ovakvo ponašanje.

Uticaj na potrošače

Porast cijena već se osjeti u trgovinama i kafićima. Iako neka tržišta koriste dugoročne ugovore kako bi ublažila skokove, očekuje se da će potrošači uskoro plaćati značajno više.

Poskupljenja bi mogla povećati interes za inicijative poput „Fairtrade“ certifikata, koji podržava održiv uzgoj i poštenu naknadu proizvođačima. Ipak, dugačak lanac snabdijevanja otežava precizno predviđanje konačnih cijena za krajnje korisnike.

 Foto: Pixabay

Možda ti se također sviđa

NEWS

Kandidatski status BiH: Ruska invazija ili domaća politika?

Bosna i Hercegovina dobila je kandidatski status za članstvo u Evropskoj uniji. No, pitanje je zašto bi BiH dobila status
NEWS

Legendarni fudbaler Siniša Mihajlović preminuo: Hrabro se borio protiv strašne bolesti

Srpski trener i bivši nogometaš Siniša Mihajlović preminuo je u 53. godini u Rimu, javljaju italijanski mediji. Koliko je trajala