Otkrivena ruska špijunaža u Austriji: Širenje dezinformacija o Ukrajini

Austrijska obavještajna služba (DSN) otkrila je opsežnu rusku operaciju širenja dezinformacija o Ukrajini, koja je bila aktivna u zemljama njemačkog govornog područja, s posebnim fokusom na Austriju. Prema podacima istrage, ovu mrežu vodila je državljanka Bugarske, koja je igrala ključnu ulogu u obavještajnim aktivnostima za ruske službe.
Širenje propagande i manipulacija javnim mnijenjem
Istraga je pokazala da je grupa formirana nekoliko sedmica nakon početka ruske agresije na Ukrajinu 2022. godine. Cilj im je bio uticati na javno mnijenje u Austriji putem dezinformacija koje bi oslabile podršku Ukrajini i generisale proruski sentiment. Operacija je uključivala distribuisanje manipulativnih sadržaja na internetu, ali i putem grafita i naljepnica u javnim prostorima.
Austrijski dnevni list Heute navodi da su istražitelji DSN-a utvrdili kako su lažne informacije bile usmjerene na diskreditaciju ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog i izazivanje političke nestabilnosti. Vizuelni i sadržajni dizajn poruka bio je osmišljen tako da stvori utisak kako ih kreiraju proukrajinski aktivisti, čime su pokušali prikriti stvarne autore kampanje.
Povezanost s međunarodnim špijunskim mrežama
Portparolka austrijskog Ministarstva unutrašnjih poslova potvrdila je da postoji veza između osumnjičene Bugarke i drugih ruskih špijunskih operacija u Velikoj Britaniji. U Londonu su nedavno tri osobe bugarskog porijekla proglašene krivima za špijunažu u korist Rusije, a istraga je pokazala da su te mreže međusobno povezane.
Prilikom pretresa njenog stana u decembru 2023. godine, austrijski istražitelji su zaplijenili digitalne uređaje koji su sadržavali dokaze o direktnim instrukcijama iz Rusije. Analiza pronađenih podataka ukazuje na to da su aktivnosti ćelije bile detaljno koordinisane putem šifrovanih komunikacija, a osumnjičena je dokumentovala svoje zadatke i prosljeđivala ih kontaktima u Rusiji i Velikoj Britaniji.
Reakcija austrijskih vlasti
Austrijski državni sekretar Jörg Leichtfried istakao je kako širenje lažnih vijesti i manipulativnih sadržaja podriva povjerenje u institucije i ugrožava društvenu stabilnost. Naglasio je da ovakve dezinformacijske kampanje mogu imati ozbiljan uticaj na političke procese, uključujući izbore i javno mnijenje.
„Ne smijemo dozvoliti da formiranje političkog mišljenja u našoj zemlji bude pod uticajem stranih aktera. Građani Austrije sami donose svoje odluke i kreiraju svoja mišljenja“, poručio je Leichtfried.
DSN nastavlja sa istragom kako bi identifikovao sve učesnike ove operacije i spriječio dalju destabilizaciju putem dezinformacija. Ovaj slučaj potvrđuje da je Austrija postala jedno od ključnih poprišta hibridnog ratovanja u kojem Rusija koristi propagandu kao moćno oružje za ostvarenje svojih geopolitičkih ciljeva.
Foto: Freepik